Najnowsze wiadomości

28 kwietnia 2024 16:48

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o leasingu samochodu



 

 

Jest wiele pytań, które trzymają nas w niepewności. Czy kiedykolwiek będę w stanie finansowo kupić Lamborghini. Czy warto odkładać zakup mieszkania, by mieć nowy samochód prosto z salonu?

Polski Deal i rosnąca stopa procentowa zmieniły zasady leasingu. Wiele osób zastanawia się teraz, czy leasing jest nadal opłacalny i czy może być jeszcze opłacalny. Jednak samochody w ostatnich miesiącach zdrożały, przez co zakup za zgromadzony kapitał staje się mniej praktyczny. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy przed nami trudne czasy. Czy w tych warunkach leasing nadal jest lepszy od kredytu lub zakupu za gotówkę? Jak widać w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele niewiadomych. Postaramy się je rozwiązać od razu.

Czym jest leasing?

Mówiąc najprościej, leasing to mariaż kredytu i dzierżawy. Jest to popularny, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, sposób finansowania pojazdów, maszyn i innych urządzeń. Choć coraz częściej mówi się o leasingu konsumenckim, w tym artykule skupimy się jedynie na ofercie finansowania samochodów dla firm.

Leasing jest atrakcyjny, ponieważ pozwala na finansowanie inwestycji bez konieczności korzystania ze środków firmy. Leasingobiorca może korzystać z przedmiotu umowy leasingu tylko w czasie jej trwania, czyli przez określony czas. Nie jest jego właścicielem. Samochód można wykupić po zakończeniu umowy, zwykle na bardzo korzystnych warunkach i często znacznie poniżej jego wartości rynkowej. Choć wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu zmieniły się zasady wykupu, to nadal są one korzystne dla przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że leasing samochodu nie jest przymusowym zakupem. Oznacza to, że można obniżyć miesięczną ratę ustalając wysoką kwotę wykupu. Dzięki temu można wziąć w leasing drogie samochody za niską miesięczną ratę.

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Na rynku dostępne są dwa rodzaje: jeden jest tradycyjny, a drugi elastyczny. Najistotniejszą różnicą między nimi jest podatek. Leasing operacyjny pobiera podatek VAT stopniowo, czyli z każdą ratą. Leasing finansowy natomiast wymaga, aby cały podatek został zapłacony jednorazowo wraz z pierwszą ratą. W tym przypadku odsetki od rat nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Kolejną ważną kwestią są odpisy amortyzacyjne. W leasingu operacyjnym odpisów dokonuje leasingodawca. Może nim być firma leasingowa. Leasing finansowy to taki, w którym odpisów dokonuje leasingodawca. Przedmiot leasingu jest również wykazywany w środkach trwałych.

Który rodzaj leasingu zatem wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że leasing jest korzystniejszy dla przedsiębiorców niż finansowanie. Kto w takim razie powinien skorzystać z leasingu finansowego?

  • Osoba, która chce od razu odliczyć podatek VAT
  • Osoba, która chce być właścicielem przedmiotu leasingu na początku umowy.
  • Osoba, która szuka krótszego okresu amortyzacji niż 40% przez okres trwania umowy.
  • Leasing operacyjny nie jest dostępny dla kogoś, kto ma niską amortyzację i wysoki wykup.

samochód

Czy leasing jeszcze się opłaca w Polskim Ładzie

Nowe zasady rozliczania podatku od zakupu i sprzedaży leasingowanego pojazdu wywołały spore poruszenie wśród przedsiębiorców od momentu ich wprowadzenia 1 stycznia 2022 roku. O co tak naprawdę chodzi?

Dotychczas osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej mogli preferencyjnie odkupić na cele prywatne samochód, który ich firma wzięła w leasing. Przepisy pozwalały na dalszą odsprzedaż po upływie pół roku. Od dochodu z działalności gospodarczej nie trzeba było płacić podatku.

Nowe przepisy stanowią, że podatek od wykupu samochodu jest obecnie naliczany od wartości rynkowej w momencie zakupu. Zmienia to radykalnie wysokość daniny dla podatnika. Do końca 2021 roku była ona naliczana od kwoty wykupu. Mimo, że nie masz wykupionego samochodu w posiadaniu firmy, to zwolnienie podatkowe z tytułu jego sprzedaży przysługuje dopiero po 6 latach od wykupu.

Przekazanie samochodu w formie darowizny jest sposobem na szybszą sprzedaż samochodu bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Po "prywatnym" zakupie samochodu, przedsiębiorca może obdarować nim kogoś z najbliższej rodziny. Darowizna ta jest zwolniona z podatku na mocy polskiego prawa. Obdarowany może wtedy sprzedać samochód już po 6 miesiącach bez konieczności płacenia podatku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze umowy leasingowej?

Przy wyborze najlepszego leasingu należy pamiętać o kilku rzeczach. Poniżej przedstawiamy kluczowe kwestie:

  • Minimalna wysokość składki
  • Wymagane dokumenty
  • Stopa oprocentowania leasingu
  • Maksymalny lub minimalny wykup
  • Wszystkie sprawy formalne i administracyjne muszą być załatwione w wyznaczonym czasie.

Bardzo ważna jest również Tabela opłat i prowizji. Jest to lista czynności, za które trzeba będzie dodatkowo zapłacić, m.in. wydanie zaświadczeń, rozliczenie kar, koszty aneksów, koszty windykacji.

Co jest lepsze: leasing czy kredyt?

Dlaczego leasing jest tak atrakcyjny i pożądany przez przedsiębiorców? Leasing często porównywany jest do kredytu, ponieważ to właśnie ten dylemat powoduje wiele nieprzespanych nocy, szczególnie dla młodych firm. Co jest zaletą leasingu zamiast kredytu?

  • Kredyt jest trudniejszy do uzyskania niż leasing.
  • Aby go uzyskać, potrzeba bardzo mało formalności
  • Jest tańszy niż kredyt i wymaga minimalnych środków własnych.
  • Dodatkowe korzyści daje tarcza podatkowa. W efekcie przedsiębiorca może znacznie obniżyć swoje podatki.

Leasing to świetny sposób na uświadomienie sobie wymiernych korzyści z leasingu, choć w gąszczu skomplikowanych pojęć trudno je wszystkie dostrzec. Takich, które dla wielu przedsiębiorców mogą być "być" lub "nie być". Oto fakty:

  • Niskie i przewidywalne koszty
  • Niskie koszty rozbudowy floty
  • Po kilku latach można wymienić pojazd na nowy
  • Zdolność kredytowa nie została naruszona
  • Zamrożenie środków nie jest dobrym pomysłem

​Czytaj również:
Jakie są wady i zalety leasingu? 

Co wpływa na wysokość raty leasingowej?

Amortyzacja samochodu w leasingu

 

 



 

Redakcja "Auto Freak"

- autofreak.pl