Najnowsze wiadomości

27 kwietnia 2024 15:49

Proste sposoby na oszczędzanie paliwa



Wiadomo, że na stacjach benzynowych benzyna wciąż jest bardzo tania. Nawet jeśli właściciele diesli szukają oszczędności, to cena benzyny nie jest zbyt atrakcyjna. Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów paliwa, w tym jazda na LPG czy... jazda rowerem. To właśnie one są najważniejsze.

Na zapotrzebowanie samochodu na paliwo wpływa wiele czynników. Na część z tych czynników nie mamy jednak wpływu (np. Na część z nich nie mamy jednak wpływu (np. temperatura - im zimniej, tym silnik musi spalić więcej paliwa), ale jest wiele innych drobnych kwestii, które możemy poprawić. Nawet jeśli usunięcie gratów z bagażnika nie zrobi różnicy (chyba, że jest tam paleta cegieł), to zajęcie się przynajmniej niektórymi z wymienionych czynników może przynieść całkiem wymierne oszczędności. Ale róbmy to krok po kroku.

Opony

Wysokie opory toczenia i opór aerodynamiczny mogą powodować wyższe zużycie paliwa. Szerokie opony mogą zwiększyć średnie zużycie paliwa. Istotne jest również znaczenie ciśnienia w kołach. Niższe ciśnienie w kołach oznacza, że silnik będzie musiał pokonać większy opór. Należy pamiętać, że opony napompowane "na kamienie" mogą zmniejszać komfort jazdy i czynić ją mniej przewidywalną w niektórych warunkach drogowych. Ważne jest, aby monitorować ciśnienie w oponach i stosować się do zaleceń producenta (np. naklejka na słupku B). Dodatkowo, różne modele opon mogą mieć różne opory toczenia. Najbardziej ekologiczne opony pozwalają zaoszczędzić do 0,25 l/100 km.

Bagażnik dachowy

Pod względem aerodynamicznym każdy dodatek, który pogarsza jego stan, zmniejsza również zużycie paliwa. Powinieneś usunąć wszelkie bagażniki dachowe, w tym te, które są uchwytami na narty, rowery lub boxy dachowe.

Stan techniczny: Silnik, osprzęt, układ chłodzenia

Stan techniczny Twojego samochodu może mieć ogromny wpływ na spalanie. Zacznij od "błahostek", takich jak filtr powietrza, przejdź do osprzętu silnika (np. Stan układu wtryskowego, od przepływomierza do takich "błahostek" jak filtr powietrza, poprzez osprzęt silnika (np. Ważne jest również sprawdzenie stanu układu chłodzenia. Termostat, który utknął w pozycji otwartej może świadczyć o tym, że silnik jest niedogrzany. Może to wpływać na spalanie. Choć na tym etapie nie zalecamy wymiany żadnych uszkodzonych elementów, nawet średnio obeznany z techniką użytkownik powinien być w stanie dostrzec nieprawidłowe wskaźniki temperatury płynu chłodzącego (w niektórych samochodach w ogóle nie ma wskaźnika lub pozostaje nam tylko lampka kontrolna).

paliwo

Tryb pracy

Krótkie dystanse mogą powodować wzrost zużycia paliwa, więc warto zastanowić się, czy samochód będzie niezbędny w tej konkretnej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest również dynamiczny i agresywny styl jazdy, który zakłada mocne, a także głębokie wciskanie pedału gazu. Najlepsze rezultaty przynosi jazda przewidująca, w której unika się gwałtownych manewrów i jak najczęściej hamuje silnikiem. Eco-driving? Tak, ale tylko z umiarem. Na przykład utrzymywanie silnika na niskich obrotach lub przyspieszanie z niskich prędkości przy wysokich biegach może skrócić żywotność panewek i koła dwumasowego.

Wyeliminuj zbędny balast

Wiele osób ma w swoich samochodach mnóstwo gratów. Może to sprawić, że będą one bardzo ciężkie. Te przedmioty można usunąć z samochodu i bagażnika, co może przynieść bardzo wymierne korzyści.

Odbiorniki klimatyzacji/elektryczności

Najczęściej spotykane rozwiązanie, w którym kompresor napędza pasek osprzętu silnika, a sprężarka klimatyzacji napędza go, może przynieść różnicę ponad 0,5 l/100 km. Jest to o tyle istotne, że klimatyzacja często jest domyślnie włączona i nie jest wykorzystywana do żadnych innych celów. Należy pamiętać, że zużycie paliwa może być zwiększone przez jazdę z... otwartymi oknami i dachem, a także gdy włączonych jest wiele odbiorników energii jednocześnie (np. ogrzewanie foteli, kierownicy i szyb przednich/tylnych.

Redakcja "Auto Freak"

- autofreak.pl