Najnowsze wiadomości

28 kwietnia 2024 20:24

Jaki jest rzeczywisty koszt utrzymania samochodu dla firmy?



Koszty posiadania samochodu drastycznie wzrosły. Należy pamiętać, że zakup samochodu nie oznacza końca wydatków. Ceny szybko rosną w warsztatach, u dealerów i w firmach ubezpieczeniowych. Roczny koszt utrzymania pojazdu również idzie w górę. Wyjaśnimy, jak obliczyć roczny koszt utrzymania samochodu dla firmy.

Ważne jest, aby zrozumieć, co wchodzi w koszty utrzymania samochodu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oprócz kosztów zakupu samochodu, istnieją również koszty eksploatacji, konserwacji i ubezpieczenia. Lista składników może szybko się sumować i może być dość kosztowna.

Jakie są rzeczywiste koszty eksploatacji samochodu?

To, jak często samochód będzie używany, wpływa na koszty jego posiadania. Samochód, który jest używany codziennie przez przedstawiciela handlowego jest bardziej kosztowny w utrzymaniu niż taki, który jest używany tylko sporadycznie do celów firmowych. Obliczając koszt użytkowania samochodu należy uwzględnić koszt przejechania 1 km oraz średni koszt miesięczny. Wynika on z planowanego przebiegu pojazdu i długości czasu jego użytkowania. W takim przypadku należy dodać do tabeli Excela koszt przeglądów olejowych i liczbę takich usług w zależności od przebiegu i odstępów między takimi wymianami, ceny ubezpieczeń, sezonowe koszty wymiany opon oraz paliwo zużyte przy założonym przebiegu. To są duże pieniądze, ale to nie koniec wydatków. Pojawią się również niespodziewane wydatki na naprawy.

Koszty eksploatacji

O ile używany samochód kupiony za gotówkę nie jest złym pomysłem w prywatnej rezydencji, to w firmie jest to kiepski pomysł. Po pierwsze, używany samochód prędzej czy później będzie wymagał więcej przeglądów i napraw niż nowszy pojazd. Ile wydamy na warsztaty? W przypadku używanego samochodu to spore pieniądze. Ale trzeba też wziąć pod uwagę koszty drogich napraw układów wtryskowych i turbin, zawieszenia, układu kierowniczego i innych układów. Zakup samochodu za gotówkę nie da Ci korzyści podatkowych, jakie może zaoferować długoterminowy wynajem samochodu lub leasing samochodu, a ponadto zamrozi kapitał, który mógłby być przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności.

Możliwe, że 10-letni samochód, który w ciągu 4 lat przejechał 120 000 km, będzie wart więcej niż jego obecna wartość ze względu na rosnące ceny paliwa, części i koszty usług mechaników. Dzieje się tak pomimo tego, że samochody bardzo straciły na wartości. To tylko wierzchołek góry lodowej.

samochód

Koszty finansowe

Koszt napraw nie jest wliczony w cenę samochodu. Przy zakupie zostanie również zapłacony podatek, a także koszt rejestracji i ubezpieczenia. Możliwe są opłaty związane z obsługą kredytu, czyli oprocentowanie i prowizje bankowe. Należy również wziąć pod uwagę czas i koszty poszukiwania i sprowadzenia konkretnego modelu. Koszty te wbrew pozorom mogą być dość kosztowne.

Koszty utraty wartości - sytuacja się zmieniła

Jeszcze przed pandemią utrata wartości stanowiła znaczącą część rocznych kosztów utrzymania samochodu. W ciągu pierwszych trzech lat samochody traciły od 40 do ponad 50% swojej wartości początkowej. Obecnie sytuacja się pogorszyła. Inflacja, problemy z dostępnością nowych samochodów i wysokie ceny w salonach stworzyły sytuację niepodobną do żadnej od czasów komunizmu. Samochody nie tracą na wartości; w rzeczywistości po roku można je sprzedać za wyższą cenę. Jak długo potrwa taka sytuacja? Trudno dziś wyrokować, gdy patrzy się na niesłabnące pandemonium czy wojnę rosyjsko-ukraińską.

Trudno jednak przewidzieć, czy stabilna wartość rezydualna wystarczy, by zrównoważyć szybko rosnące koszty innych aspektów utrzymania samochodu. Jest to mało prawdopodobne, gdyż mamy do czynienia z silnym trendem wzrostowym cen samochodów i nie widać oznak zmiany.

Gromadzenie środków na zamianę samochodu

Na tym jednak nie koniec. Należy również patrzeć w przyszłość i oszczędzać pieniądze na przyszłe naprawy samochodu. Nie trzeba tłumaczyć, że aby wymienić samochód na jeden z nowszych modeli, trzeba sporo zaoszczędzić. Mimo że wartość samochodu spadła, to nadal jest on bardzo przystępny cenowo. Oznacza to, że w najbliższych latach firma będzie musiała zmierzyć się z kolejnym znacznym obciążeniem finansowym.

Możesz zmniejszyć koszty, wynajmując mieszkania długoterminowe.

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć ukrytych kosztów utrzymania samochodu firmowego. Mogą oni wynająć samochód, który odpowiada ich potrzebom, płacąc miesięczną opłatę za wynajem. Dzięki temu mogą mieć pojazd dostosowany do swoich preferencji, a rata wynajmu zwróci się niemal w całości. Wypożyczalnia odpowiada za wszystkie koszty związane z rejestracją, ubezpieczeniem, wymianą opon oraz naprawami i przeglądami. Jest to wygodne i często korzystne finansowo, ponieważ wypożyczający często mają lepsze stawki za części i robociznę.

 

Redakcja "Auto Freak"

- autofreak.pl