Najnowsze wiadomości

13 września 2024 16:04

Jakie są wady i zalety leasingu na samochód. Sprawdziliśmy!



Czy po wprowadzeniu polskiego porządku leasing nadal jest dobrym pomysłem? Tak jest. Leasing to nadal jeden z najbardziej opłacalnych i prostych sposobów finansowania nowych samochodów w firmie. O ile zastosowanie samochodu się nie zmieniło, to problemem jest jego zakup. Oto zalety i wady leasingu w nowych realiach podatkowych.

Jakie są zalety leasingu samochodowego? 

Samochód oddany w leasing na firmę lub do użytku mieszanego może mieć znaczną przewagę w optymalizacji podatkowej, choć po wprowadzeniu doktryny Polish Deal nie jest to już tak korzystne. Dodatkowo, sprawne procesy leasingowe są nadal atrakcyjne. Pojazd jest również bardzo wygodny. Leasingodawca może zlecić na zewnątrz kwestie serwisowe, sezonową wymianę opon, kwestię przechowywania. To jest właśnie to. Przyjrzyjmy się teraz kilku kluczowym argumentom przemawiającym za leasingiem samochodu.

  • Leasing jest lepszą opcją niż kredyt inwestycyjny, ponieważ ma niższe wymagania finansowe. Firma leasingująca samochód nie musi być tak dokładna jak bank i ma niższą zdolność finansową niż w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup samochodu. Należy pamiętać, że leasing nie zamraża środków finansowych firmy, które mogą być przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycji.
  • Leasing samochodu ma wiele zalet, m.in. uproszczone procedury, minimum formalności, szybki czas wydania decyzji. Proces oceny punktowej samochodu i wydania decyzji może być zautomatyzowany, co skraca czas weryfikacji klienta. Leasing pozwala firmie nabyć bezpieczniejszy, droższy i lepiej wyposażony samochód do swojej floty. Nie ma wpłat wstępnych ani elastycznych warunków dotyczących długości i wysokości rat leasingowych. Miesięczna rata może zostać obniżona poprzez wydłużenie okresu leasingu.
  • Leasing ma dodatkową zaletę w postaci niższych kosztów nabycia samochodu przez leasingobiorcę. Wynika to z mniejszego ryzyka i niższych kosztów windykacji. Można też łatwo śledzić koszty leasingu dzięki przejrzystości umów leasingowych.
  • W dalszym ciągu największą zaletą są kwestie podatkowe. Leasing operacyjny pozwala firmie na finansowanie samochodu za pomocą części kapitałowej i odsetkowej rat. Opłatę wstępną, jak również wykup samochodu po zakończeniu okresu spłaty, można wliczyć w koszty zwiększenia przychodów. Nieco inaczej wygląda leasing finansowy. W tym przypadku właściciel samochodu może odliczyć jedynie część odsetkową rat. Może jednak w pełni amortyzować swój leasingowany samochód. Ta forma jest jednak mniej popularna w naszym świecie.
  • Leasing daje wiele korzyści, m.in. większą elastyczność w sporządzaniu umowy oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych po peryferyjnych stawkach wynegocjowanych i ustalonych przez firmę leasingową. Należą do nich m.in. ubezpieczenie samochodu, pakiet assistance, przechowywanie oraz wymiana opon wraz z ich wymianą dwa razy w roku.
  • Firmy leasingowe mają znaczną przewagę nad dealerami w tym, że samochód jest u nich łatwiej dostępny. Salony samochodowe najczęściej zamawiają samochody w firmach, które pośredniczą w finansowaniu zakupu samochodu. Firmy te często zamawiają samochody jeszcze zanim mają klienta, więc samochody są dostępne od ręki. Dostępność tych samochodów jest jedną z głównych zalet leasingu dla leasingodawców.

leasing wady i zalety

Leasing ma też swoje wady

Spójrzmy teraz na ciemną stronę leasingu pojazdu. Nawet najlepsze finansowanie samochodu ma swoje minusy. Oto te najbardziej powszechne:

  • Niektórzy przedsiębiorcy uznają leasing operacyjny za niekorzystny, ponieważ firma leasingowa jest właścicielem leasingowanego pojazdu w okresie leasingu. Pojazd nie jest częścią majątku firmy.
  • Leasing ma wadę w postaci konieczności pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC i AC) przez cały okres trwania umowy. Dla wielu osób nie jest to problem, gdyż bardzo mało osób kupujących nowy lub drogi samochód rezygnuje z zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego.
  • Jeszcze bardziej problematyczny jest brak autonomii w decydowaniu o sposobie korzystania z samochodu i jego utrzymaniu. Przykładowo, osoba obdarowana nie może przekazać samochodu osobom trzecim. Powoduje to zazwyczaj znaczny wzrost miesięcznej raty. Konieczne jest również serwisowanie pojazdu w wyznaczonych przez firmę leasingową miejscach.
  • Odkąd Polski Ład został wprowadzony w życie 1 stycznia 2022 roku, pojawił się problem z wykupem samochodu lub jego późniejszą odsprzedażą. Do niedawna osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej nie musieli wprowadzać do swojej firmy samochodu wykupionego z leasingu. Samochód mogli sprzedać pół roku po wykupie na podstawie umowy kupna-sprzedaży, aby uniknąć podatku. Płacili też symboliczny podatek od kosztów wykupu, umieszczając w umowie symboliczną kwotę wykupu, np. 1%. Nowe przepisy oznaczają, że podatek jest już naliczany od wartości rynkowej każdego wykupywanego samochodu. Można zatrzymać samochód poza firmą, ale podlega on opodatkowaniu przy dalszej odsprzedaży przez 5 lat od roku wykupu.
  • Mamy dobrą wiadomość. Istnieje legalny sposób na uniknięcie podatku od zakupu i odsprzedaży. Po prywatnym umorzeniu pojazdu, przedsiębiorca może obdarować samochodem kogoś z najbliższej rodziny. Osoba obdarowana może następnie sprzedać samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

Jak widać, "nie taki diabeł straszny, jak go malują". Wbrew zapowiedziom, leasing nie traci na znaczeniu. Ta forma finansowania auta jest nadal bardzo wygodna. Sprawdź auta w leasing na Vehis.pl!

Redakcja "Auto Freak"

- autofreak.pl