Jak często należy wymieniać olej w silniku?
27 lut 2023 - Poradnik samochodowy
9 grudnia 2024 11:26
Rynek wtórny samochodów osobowych przeżywa rozkwit. W dostępnych statystykach nie ma żadnych wątpliwości. Popyt na samochody używane systematycznie rośnie, a ceny również. Sytuacja w przypadku nowych samochodów jest jeszcze bardziej ponura. Według danych europejskiego stowarzyszenia producentów pojazdów ACEA w marcu 2022 roku sprzedaż nowych samochodów na terenie Unii Europejskiej spadła o ponad 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Głównymi czynnikami wpływającymi na wzrost zainteresowania zakupem samochodów na rynku wtórnym są niedostępność i niestabilność komponentów (zwłaszcza tych elektronicznych, które są niezbędne do produkcji lub nowych samochodów), a także pandemia COVID-19. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup używanego samochodu za gotówkę. Oznacza to, że istnieją inne opcje finansowania, takie jak kredyt lub leasing.
Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat finansowania pojazdu używanego. W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać finansowanie samochodu dla osób prywatnych.
W dużej liczbie przypadków mamy do czynienia z finansowaniem samochodu poprzez kredyt. Należy pamiętać, że kredyt na pojazd używany będzie się różnił od kredytu na pojazd nowy. Choć większość zasad jest podobna (podobne RRSO, formy zabezpieczenia czy procedury), to bank zazwyczaj nie zwraca większej uwagi na to, kto jest właścicielem samochodu. Należy jednak pamiętać, że bank może wymagać dokładniejszej weryfikacji pojazdu używanego. Dotyczy to rzeczywistej wartości samochodu. Jeśli jest ona znacznie niższa niż średnia wartość rynkowa dla tego modelu, kredyt może nie zostać udzielony.
Do sfinansowania zakupu pojazdu można również wykorzystać kredyt celowy. Pozwala to na spłatę w ratach i daje większą kontrolę nad sposobem dysponowania kapitałem.
Nie ma ograniczeń co do tego, kto może uzyskać finansowanie używanego pojazdu z kredytu bankowego. O kredyt samochodowy mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne (konsumenci), jak i firmy oraz organizacje. Należy pamiętać, że każdy kto ubiega się o finansowanie używanego pojazdu kredytem celowym (bo takim właśnie jest kredyt samochodowy), musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową.
Ten rodzaj finansowania służy do zakupu samochodu. Bankowy kredyt samochodowy nie może być jednak przeznaczony na zakup samochodu ciężarowego, naczepy czy samochodu osobowego. Czasami za pomocą takiego kredytu można kupić motocykl, motorower lub skuter. Co ważne, jeśli pieniądze zostaną wykorzystane na inny cel niż ten określony w umowie kredytowej, konieczny będzie natychmiastowy zwrot całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami.
Wiek pojazdu nie może przekraczać limitów wyznaczonych przez bank. Każdy pożyczkodawca ma jednak swoje własne ograniczenia.
Kredyt bankowy na zakup używanego samochodu jest zobowiązaniem celowym, które musi być wykorzystane wyłącznie na cel określony w umowie. Pierwszym krokiem kredytobiorcy jest wybór samochodu, na który przeznaczy pieniądze. Ważne jest, aby przed ustaleniem planu spłaty i ram czasowych, poznać koszt samochodu i swoje możliwości finansowe. Mądrym pomysłem jest uwzględnienie nieprzewidzianych okoliczności, które mogłyby negatywnie wpłynąć na termin spłat.
Te dane są ważne, aby podjąć świadomą decyzję na rynku. Oferty banków mogą się różnić pod względem kwoty kredytu, maksymalnego okresu spłaty, kredytowania konkretnych pojazdów, a nawet wymogu wniesienia wkładu własnego.
Po wybraniu najlepszej oferty finansowania samochodu używanego z dostępnych opcji, należy skompletować wymagane dokumenty i załączniki, a następnie złożyć je w banku i czekać na decyzję. Proces ten trwa zazwyczaj kilka dni, ale w niektórych przypadkach może się wydłużyć. Po pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej, innych ryzyk oraz podpisaniu umowy kredytowej na pojazd używany, przychodzi czas na sfinalizowanie zakupu i załatwienie wszystkich formalności wymaganych prawem (rejestracje samochodu, ubezpieczenie itp.)
Banki mogą ustanowić zabezpieczenie kredytu, ponieważ pojazd używany jest aktywem, które szybko traci na wartości i jest podatne na dalsze straty poprzez uszkodzenie lub zniszczenie. Oto najczęstsze rodzaje zabezpieczeń stosowane w praktyce:
Najpopularniejsze metody finansowania zakupu używanego pojazdu to kredyt gotówkowy i pożyczka pod zastaw pojazdu. Należy jednak pamiętać, że te dwa produkty różnią się od siebie pod wieloma względami. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest sposób wykorzystania środków bankowych. Kredyt gotówkowy na pojazd może być wykorzystany na dowolny cel, nawet jeśli pierwotnie był przeznaczony na zakup.
Kredyt samochodowy ma jasno określony cel. Pisaliśmy już o potencjalnych konsekwencjach niewłaściwego wykorzystania pieniędzy.
(Natychmiastowa spłata całej pożyczki wraz z odsetkami).
Jak już powiedzieliśmy, finansowanie zakupu samochodu kredytem w formie pożyczki gotówkowej pozwala Ci na dużo większą swobodę. Możesz przeznaczyć środki na dowolny cel. Dzięki temu możesz kupić starsze samochody, które nie kwalifikują się do kredytu bankowego. Kredyty gotówkowe są łatwo dostępne, nie wymagają wielu formalności, nie musisz też przedstawiać zabezpieczenia ani wykupować ubezpieczenia AC. Szybkie kredyty samochodowe (tzw. chwilówki) mogą być drogie i mieć krótki okres spłaty. Jest to coś, o czym powinieneś pamiętać szukając finansowania na zakup używanego samochodu.
Jakie są kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?
Każdy kredyt gotówkowy jest inny, więc każdy konsument będzie mógł wybrać ten, który najlepiej odpowiada jego potrzebom finansowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na te kwestie, analizując oferty banków.
© Copyright autofreak.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.