Jak często należy wymieniać olej w silniku?
27 lut 2023 - Poradnik samochodowy
13 września 2024 17:22
Wbrew pozorom, odpowiednie przygotowanie samochodu do zmierzenia się z najtrudniejszą porą roku nie oznacza, że wystarczy dodać zimowy płyn do spryskiwaczy. Lista kontrolna jest dłuższa i powinni się do niej stosować właściciele starszych samochodów.
Właściciel samochodu, który właśnie wyjechał z salonu marudzi: "Ale co ja zrobię?". Odpowiada: "Po prostu założę na samochód dobre opony zimowe (lub wielosezonowe) i nie będzie się czym martwić". Nowe samochody w dobrym stanie powinny bez problemu wytrzymać pierwsze dwie do trzech zim. Te schody można zastosować również do starszych samochodów, jeśli usterka powoduje "ucieczkę" elektryczności z systemu. Wszystko wskazuje na to, że w listopadzie po niezwykle gorącym październiku wróci normalność. Jednak teraz jest czas, aby zadbać o swój samochód. Nie będziemy zajmować się oczywistymi kwestiami, takimi jak wybór odpowiednich opon. Przypominamy jednak, że opony zimowe (najlepiej markowe) sprawdzają się w każdych warunkach. Muszą mieć jednak co najmniej 4-4,5 mm bieżnika. Wymagane przez prawo 1,6 mm w tym przypadku to dobrowolne proszenie się o kłopoty.
Podstawowym testem jest sprawdzenie stanu naładowania akumulatora za pomocą zwykłego multimetru. Ważna uwaga: Po pierwsze, te rozważania dotyczą tylko standardowych akumulatorów. Akumulatory AGM mogą mieć nieco inne wartości. Po drugie, nawet jeśli wyniki są rozsądne (tzn. Warto powtórzyć test, np. po włączeniu zapłonu, świateł i wskazaniu, że oczekiwany wynik to odpowiednio 13,3 V i 13,1 V. Jeśli układ ładowania działa prawidłowo, optymalne wartości wskazywane na multimetrze to 13,6-14,4V. Najlepszym sposobem weryfikacji stanu akumulatora jest jednak test serwisowy. Usługa ta kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do kilku złotych.
Zaparowane szyby to najpoważniejszy problem, z jakim możemy się spotkać jesienią lub zimą. Najbardziej oczywistym problemem jest filtr przeciwpyłkowy (jeśli taki istnieje). Jeśli się zatka, okna mogą być pokryte parą. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy twój klimatyzator działa dobrze. Należy pamiętać, że im więcej brudu/kurzu masz we wnętrzu samochodu, tym więcej wilgoci będzie się gromadzić, która następnie osiada na szybach. Wystarczy dokładnie umyć szyby od wewnątrz, odkurzyć kabinę i usunąć zbędne przedmioty. Ważną sprawą są uszczelki - jesień to dobry sezon na zastosowanie środka konserwującego. To nie tylko je zabezpieczy, ale także zmniejszy szansę na ich zamarznięcie.
Wbrew pozorom zimą ważny jest stan układu chłodzenia. Płyn o niewłaściwych parametrach może zamarznąć, powodując uszkodzenie silnika. Test mrozoodporności płynu do układu chłodzenia jest niezbędny. Każdy dobry warsztat powinien być wyposażony w sprzęt do jego wykonania. Wielu kierowców zapomina o sprawdzeniu płynu do spryskiwaczy. Jeśli samochód zostanie pozostawiony pod chmurką i dotknie go pierwszy mróz, letni płyn do szyb zatka cały układ. Zimowe przygotowanie niewiele zmieni - trzeba będzie poczekać aż zrobi się cieplej lub wstawić samochód do garażu.
Od 1 listopada stacje benzynowe mają obowiązek sprzedawać paliwo zimowe, zwłaszcza olej napędowy, który krystalizuje się tylko podczas wyjątkowo ostrych mrozów. Nawet jeśli ostatnie zimy były łagodne, zawsze istnieje możliwość wystąpienia silnych siarczystych mrozów. Właściciele diesli powinni mieć pod ręką opakowanie tzw. depresanta. Płyn ten obniża temperaturę zimnych filtrów paliwa i zmniejsza ich zapychanie.
Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne jesienią i zimą, gdy noc zapada przed godziną czwartą po południu w naszej lokalnej strefie czasowej. Należy pamiętać, że wiele samochodów na naszych drogach ma źle ustawione światła, które mogą oślepiać innych.
Nie ma nic gorszego niż noc w samochodzie z przednią szybą pokrytą wodą i brudem. To dobry czas, aby wymienić pióra wycieraczek swojego samochodu, jeśli zaczynają wykazywać oznaki zmęczenia.
© Copyright autofreak.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.